Home פקודה בלתי חוקית בעליל

כתבות תוכן

עורך דין צבאי
פקודה בלתי חוקית בעליל PDF הדפסה דוא
נכתב ע"י פקודה בלתי חוקית בעליל   
ראשון, 07 דצמבר 2008 14:21

פקודה בלתי חוקית בעליל

 
פקודה בלתי חוקית בעליל היא פקודה לא מוסרית ונוגדת את המצפון (או, במילות בית המשפט, "הפרת חוק גלויה ומובהקת הדוקרת את העין ומקוממת את הלב" וכן "פקודה שדגל שחור מתנוסס מעליה"). על החייל מוטלת החובה לזהות פקודה זו כבלתי חוקית בעליל באמצעות הפעלת השכל הישר והמצפון, ולסרב לבצע אותה.
החייל הסביר, חייל הפועל לפי הנורמות המוסריות המקובלות במדינה ובעולם, לא יציית ציות עיוור לפקודה בלתי חוקית בעליל ולא יבצע אותה.
 
ביצוע פקודה בלתי חוקית בעליל היא עברה פלילית ומי שמבצע אותה, או מורה על ביצועה, צפוי לעמוד לדין.
חיילים ומפקדים העומדים לדין בגין הוראה או ביצוע של פעולה בלתי חוקית בעליל, אינם יכולים לתרץ את מעשיהם בכך שניתנה להם פקודה או משום שלא ידעו שמדובר במעשים לא מוסריים.
על שרשרת הפיקוד כולה, מהמפקד ועד אחרון החיילים, לבחון את הפקודות שהם נותנים או מקבלים לאור ערכי המוסר הקיימים בחברה, ולהפעיל שיקול דעת.
חשוב להדגיש שחייל המקבל פקודה בלתי חוקית בעליל ומסרב לבצעה, לא יועמד לדין.
 
פקודה בלתי חוקית בעליל היא פקודה צבאית שברור לכל אדם כי אינה חוקית, וציות לה הוא עבירה פלילית, ולכן אין לציית לה. על החייל שקיבל פקודה כזו, לסרב לציית לה כאשר היא ניתנת לו, ואם ציית לה - חלה עליו אחריות פלילית לתוצאות מעשהו.
 

=====================================

מחפש עורך דין שייצג אותך - לחץ כאן עכשיו

=====================================

 
כיצד יזהה חייל פקודה בלתי חוקית בעליל - זיו בורר (למאמר המלא לחץ כאן)
 

שוחרר מילואימניק שהתריע על "פקודה בלתי חוקית בעליל"

חייל המילואים צפריר גולדברג, ששירת בנצרים והתריע באגודה לזכויות האזרח על הפקודה הבלתי חוקית לדבריו, לפיה יש לירות בכל מי שמשקיף לעבר היישוב במשקפת, שוחרר משירות המילואים. שליש הגדוד הודיע לו שהוא גורם נזק. לכתבה המלאה

 

הכלל המקובל בצבא הוא שחייל חייב לציית לפקודה הניתנת לו, ולמלא אותה על הצד הטוב ביותר. כלל זה חיוני לפעולתו התקינה של הצבא, אך יש לו חריג, כאשר הפקודה שניתנה היא פקודה בלתי חוקית בעליל. חריג זה נקבע כתקדים על ידי השופט בנימין הלוי, בפסק הדין שנתן במשפטם של מבצעי טבח כפר קאסם:
    סימן היכרה של פקודה "בלתי חוקית בעליל" - מן הדין שיתנוסס כדגל שחור מעל לפקודה הנתונה, ככתובת אזהרה האומרת: "אסור!". לא אי חוקיות פורמלית, נסתרת או נסתרת למחצה, לא אי חוקיות המתגלה רק לעיני חכמי משפט חשובה כאן, אלא: הפרת חוק גלויה ומובהקת, אי חוקיות ודאית והכרחית המופיעה על פני הפקודה עצמה, אופי פלילי ברור של הפקודה או של המעשים שהפקודה מצווה לעשותם, אי חוקיות הדוקרת את העין ומקוממת את הלב, אם העין אינה עיוורת והלב אינו אטום או מושחת - זוהי מידת אי החוקיות הדרושה כדי לבטל את חובת הציות של חייל ולהטיל עליו את האחריות הפלילית למעשיו.‏[1]    

בג"ץ נזקק למושג זה כאשר עסק בחלקו של אהוד יתום בפרשת קו 300, וקבע:
    בכך שיתום הרג את המחבלים על-פי פקודתו המפורשת של ראש השב"כ אין כדי לגרוע מחומרת הנסיבות בהן ביצע פשע זה. פקודתו של ראש השב"כ הייתה, על פניה, בלתי-חוקית בעליל, ואסור היה ליתום לציית לה.‏ 
 

מקרה נוסף שנידון בנושא פקודה בלתי חוקית בעליל

 
פרשת הירי בנעלין בו כתבה השופטת אילה פרוקצ'יה:
    גם אם תפש החייל בתום לב את אמירותיו של המג"ד כאמירות שחובה עליו לקיימן על פי תוכנן, ראוי היה לו, לכאורה, שיימנע מקיומן, בהיותן בבחינת פקודה בלתי חוקית בעליל, כאשר מדובר בירי מטווח קצר על אדם עצור, כפות, ומכוסה עיניים. כאשר ביצע, כהנחתו, פקודה זו ממפקדו, התנכר, לכאורה, לחובה היסודית החלה על כל חייל צה"ל באשר הוא, לכבד זכויות אדם של מי שמצוי במשמורת הצבא, ולהימנע מניצול הכח והשררה הצבאית בדרך אכזרית הפוגעת בעצור פגיעה קשה, ומתעלמת מזכותו הבסיסית לחיים ולשלמות הגוף. בהתנהגותו, הפר החייל, לכאורה, ערכים יסודיים של כיבוד זכויות אדם המקובלים בחברה הישראלית ומושרשים במסורת פעילותו של צה"ל.‏[3]    

פסקי דין שניתנו במקרים אחרים, יישמו את העיקרון של "פקודה בלתי חוקית בעליל", גם במקרים שאינם עוסקים בדיני נפשות. כך נקבע שפקודה שהורתה לגנוב תחמושת ממחסן של יחידה אחרת, היא בגדר פקודה בלתי חוקית בעליל. כך נקבע גם ביחס לפקודה שניתנה לחיילים בסדנת חימוש, לחבל במנועי הטנקים כדי להקל את עומס העבודה, והחיילים שצייתו לפקודה זו נידונו למאסר (וכך, כמובן, גם נותני הפקודה).

לא כל פקודה בלתי חוקית שניתנת לחייל היא בגדר "פקודה בלתי חוקית בעליל". במקרה של פקודה בלתי חוקית שהחריגה שלה מהחוק אינה מביאה אותה לדרגת פקודה בלתי חוקית בעליל, על החייל לציית לפקודה שקיבל. רק לאחר ביצוע הפקודה יוכל, אם ירצה בכך, להפעיל נגד מפקדו את הליכי הבירור המשמעתי הנהוגים בצבא. כדי להדגים את ההבדל, ניתן דוגמה פשוטה: מפקד בטירונות פוקד על חייליו לצעוק: "אנחנו מטומטמים!". ברור שפקודה כזו היא בלתי חוקית, והנותן אותה יהיה צפוי לעונש. יחד עם זאת, הפקודה אינה בלתי חוקית בעליל שכן ביצועה אינו בגדר עבירה פלילית.

יש הטועים בין פקודה בלתי חוקית בעליל לבין פקודה לא מוסרית, או פקודה המנוגדת באופן קיצוני למצפונו או לעקרונותיו הדתיים או הפוליטיים של החייל שקיבל אותה. הקריטריון להיותה של פקודה "בלתי חוקית בעליל" הינה פליליותו של המעשה אותו נדרש החייל לבצע על פי חוקי מדינת ישראל.
 

=====================================

מחפש עורך דין שייצג אותך - לחץ כאן עכשיו

=====================================

 
 
"פקודה בלתי חוקית בעליל" | Lawful orders
 
 
עדכון אחרון ( שלישי, 07 דצמבר 2010 15:37 )
 
 

לקבלת ייעוץ ראשוני עם עורך דין צבאי פרטי - הזן פרטים עכשיו!

 

שם
תאור קצר
טלפון ליצירת קשר
עורך דין צבאי
תחקיר בתי כלא צבאיים
יש לנו 89 אורחים מחוברים
מחיקת רישום פלילי
Военный юрист
עורך דין צבאי  | עו"ד צבאי | פסק דין צבאי | בית דין צבאי | נפקדות | עריקות | זיוף גימלים
gurl shi mcth | gurl shi pkhkh | pxe shi mcth | ch, shi mcth | bpesu, | grheu, | zhu; dhnkho
                                     
הוראות שימוש באתר