קל - המאגר המשפטי לחייל

הגדרה: מהי עריקות?

עבירת עריקות קובעת שחייל שנעדר מהשירות בצבא, או ממקום שהוא חייב להימצא בו באותה שעה, דינו - מאסר שלוש שנים, אלא אם הוכח כי היה לו היתר או הצדק סביר אחר.

למעשה, המונח השגור – נפקדות, והמונח השגור - עריקות, שההבדל המעשי ביניהם הוא משך ההיעדרות מהשירות, מתייחסים מבחינה משפטית שניהם לאותה עבירה בדיוק.

העגה הצבאית מכנה היעדרות מהשירות שמשכה עד 45 ימים כנפקדות זאת מאחר שעד אותה עת, הטיפול השלישותי במבצע נפקדות, נשאר ביחידת החייל (לחריגים ראו להלן). בד"כ הטיפול היחידתי במקרה נפקדות יהיה העמדת החייל לדין משמעתי בפני מפקד בדרגת סא"ל.

חייל יחשב כחייל נפקד לא רק במקרה שלא התייצב ליחידה לא רק אם לא התייצב לשירות, אלא גם אם לא חזר מחופשה או לא התייצב בתפקידו או במקום שהורו לו מפקדיו להתייצב בו (גם אם מדובר במקום שאינו ביחידה), כמו כן אף אם ניתן לו צו הצבה/צו סיפוח ליחידה אחרת והוא לא התייצב בה.

עם התייצבותו של החייל שביצע עריקות ביחידה או בכלא או עם מעצרו בידי לוכדי עריקים, יעבירו את הדיווח לפרקליטות הצבאית מדור עריקים. הפרקליטות הצבאית תיבחן את חומר הראיות, ותחליט האם להעמיד את החייל שביצע עבירת נפקדות / עריקות לדין משמעתי בפני מפקד בדרגת סא"ל (ביחידתו או בבית הכלא הצבאי), או אם להורות לתובע להגיש כתב אישום לבית הדין הצבאי.

מומלץ לחיילים נפקדים א עריקים, כאשר הם מחליטים להתייצב ביחידה/בכלא הצבאי, להביא עימם אישורים שונים המעידים על מצבם או על הסיבה שהביאה אותם לביצוע הנפקדות (מצב כלכלי, מצב רפואי, בעיות משפתיות, מצב נפשי וכד'), ולהציגם הן כאשר הם נחקרים על העבירה בידי שוטר צבאי, והן כאשר הם פוגשים במקבלי ההחלטות בעניינם. לעיתים, הנסיבות שהובילו לביצוע נפקדות או עריקות, באם נמצאו כמוצדקות, או ככאלה שיש להתחשב בהן, עשויות להוביל להתחשבות בהם הן במסגרת העמדתם לדין (דין משמעתי מול משפט בבית הדין הצבאי שהשלכותיו חמורות יותר) והן במסגרת גזירת העונש.

למאגר כל פסקי הדין לחץ כאן
צור קשר
אודות
|